Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства (УНДІАСД)

Головна сторінка

 
 

 
© УНДІАСД, 2024
e-mail [email protected]
вул. Лук'янівська, 77,
м. Київ, 04085, Україна
Довiдка за телефоном:
(044) 425 77 40
Графік особистого прийому громадян керівництвом
 

Хроніка подій: 2007 рік

| 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 |


27 грудня 2007 р.
Відсвяткувала свій ювілей старший науковий співробітник відділу архівознавства, кандидат історичних наук, професор кафедри документальних комунікацій Державної академії керівних кадрів культури і мистецтва Наталія Миколаївна Христова. На урочистому засіданні Вченої ради інституту Наталію Миколаївну привітали керівники Держкомархіву, директори центральних архівів та Державного архіву Київської області, де ювілярка розпочинала свою трудову діяльність, колеги-архівісти, друзі.
Здоровлячи іменинницю, Колектив УНДІАСД зичить їй всіляких гараздів, творчої наснаги та вічної молодості душі.
24 грудня 2007 р.
З нагоди Дня працівників архівних установ Почесною грамотою Київського міського комітету профспілки працівників державних установ нагороджена бухгалтер І категорії, член профспілкового комітету УНДІАСД Л. Ліствіна. Колектив інституту вітає Лесю Анатоліївну з нагородою!
24 грудня 2007 р.
Напередодні професійного свята працівників архівної галузі вийшов з друку черговий 8 випуск серії "Історія архівної справи: спогади, дослідження, джерела. Збірник на пошану Олександра Георгійовича Мітюкова", присвячений організатору архівної справи, начальнику Головного архівного управління при Раді Міністрів УРСР (1969-1988), кандидату історичних наук. Крім спогадів про Олександра Георгійовича до збірника ввійшли документи та фотознімки з його особистого архіву, більшість з яких публікується вперше. У вступній статті І. Матяш, побудованій на спогадах самого О. Мітюкова, йдеться про його життєвий шлях та значний внесок у розбудову української архівної галузі.
22-23 грудня 2007 р.
В м. Трускавець (Львівська обл.) відбулась міжнародна наукова конференція "Три герої з Трускавця", присвячена 65 річниці УПА та 75-річчю страти В. Біласа та Д. Данилишина. В конференції взяли участь відомі вчені історики та архівісти зі Львова, Києва, Дрогобича, Трускавця: С. Кульчицький, Ю. Сухий, М. Гнатюк, К. Гречило, І. Сварник, та інші в тому числі і білоруський дослідник А. Кравцеві. З доповіддю "Герої Трускавця і архіви Українських визвольних змагань в Канаді" на пленарному засіданні виступила директор УНДІАСД д.і.н. І. Матяш.
19 грудня 2007 р.
відбувся захист дисертації молодшого наукового співробітника Інституту рукопису Національної бібліотеки ім. В. І. Вернадського Лось Валентини Едуардівни за темою: "Історія Греко-уніатської церкви на Правобережній Україні кінця XVIII першої половини ХІХ ст.: джерелознавчий аспект", поданої на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни.
Одноголосним рішенням членів спеціалізованої вченої ради В. Е. Лось присуджено науковий ступінь кандидата історичних наук.
На цьому ж засіданні спеціалізованої вченої ради було вручено диплом кандидата історичних наук Максимчуку Є. С.
16-21 грудня 2007 р.
У службове відрядження до Москви (Російська Федерація) виїздив старший науковий співробітник відділу архівознавства В. Пристайко. Метою поїздки було виявлення відомостей для довідника "Архівна україніка у федеральних архівах Росії". Під час відрядження були опрацьовані описи фондів державного архіву Російської Федерації і виявлено 79 фондів, які містять документи з історії України.
У службовому відрядженні в Мінську (Республіка Білорусь) побували старший науковий співробітник відділу фізико-хімічних та біологічних досліджень П. Марченко та старший науковий співробітник відділу архівознавства Є. Калін. Під час відрядження вони ознайомилися з досвідом роботи з електронними документами Білоруського науково-дослідного центру електронної документації та з роботою Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи.
10 грудня 2007 р.
Відбувся семінар з обговорення проекту Правил публікації документів НАФ, розроблених спільно Управлінням інформації та міжнародних зв'язків Держкомархіву України та відділом архівознавства УНДІАСД. До участі в семінарі були запрошені науковці провідних інститутів НАН України відповідного профілю, та Національної бібліотеки ім. В. Вернадського, керівники Держкомархіву, працівники державних архівних установ історики, археографи, мовознавці. Семінар відкрила директор УНДІАСД І. Матяш. З доповіддю про розроблений проект виступив начальник Управління інформації та міжнародних зв'язків ДКАУ Г. Папакін. Учасники семінару взяли активну участь в обговоренні проекту. Слушні зауваження висловили Перший заступник голови Держкомархіву Г. Боряк, директор Інституту архівознавства НБУВ Л. Яременко, завідувач відділу Інституту української археографії І. Гирич, старший науковий співробітник цього інституту І. Преловська, начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Київської області О. Бєлая, головний спеціаліст ЦДАГО С. Власенко та інші. Учасники семінару запропонували створити спеціальну групу з фахівців різних установ для остаточного завершення роботи над правилами публікації документів НАФ, нагальна потреба в яких гостро постала перед вітчизняною археографією.
Учасники семінару в залі засідань
Виступ Г. Папакіна на семінарі
6 грудня 2007 р.
В Міністерстві закордонних справ України відбулася міжнародна науково-практична конференція до 90-річчя сучасної дипломатичної служби України "Зовнішня політика і дипломатія України: історичний та сучасний виміри". Учасників привітали ректор Академії України при МЗС д.і.н. Б. І. Гуменюк та Перший заступник Міністра закордонних справ України В. С. Огризко. В конференції взяли участь провідні українські науковці, українські та зарубіжні дипломати, викладачі та студенти Дипломатичної академії при МЗС України. Гостею конференції була пані Лідія Шульгина, невістка першого Міністра закордонних справ УНР О. Я. Шульгина, котра нещодавно приїхала з Канади на гостини до Києва. З доповіддю "Історія української дипломатії в канадських архівах" виступила директор УНДІАСД д.і.н. І. Б. Матяш. В рамках конференції відбулася презентація VIII випуску наукового щорічника "Україна дипломатична".
Лідія Шульгина (друга зліва) зі студентами Дипломатичної академії України
14-15 листопада 2007 р.
В м. Речиця (Білорусь) вшосте зібралися на міжнародні Довнарівські читання, започатковані свого часу БілНДІДАС, УНДІАСД та ВНДІДАС, науковці з Білорусії, України, Росії, Литви, Азербайджану, Ізраїлю. До складу української делегації увійшли співробітники УНДІАСД, ІМФЕ ім. М. Рильського НАНУ, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАНУ, Інституту енциклопедичних досліджень НАНУ, Національного університету "Києво-Могилянська академія", Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Київського національного економічного університету, Державного архіву в АРК та ін. Учасників привітали організатори читань - Голова Речицького райвиконкому Олександр Баранов, проректор Гомельського державного університету Олег Демиденко, директор Департаменту з архівів та справочинства Міністерства юстиції Білорусі Володимир Адамушко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь Ігор Ліховий. З доповіддю "М. В. Довнар-Запольський та проблеми спільної архівної спадщини і повернення культурних цінностей у пострадянських державах" виступила директор УНДІАСД професор, д.і.н. Ірина Матяш. У засіданні джерелознавчої секції взяла участь також ст. науковий співробітник інституту Ольга Ямкова, у виступі якої йшлося про архівну білорусику у фондах ЦДАВО. В рамках читань також відбулися презентації XV тому "Студій з архівної справи та документознавства", нещодавно виданого УНДІАСД, та другого видання бібліографічного покажчика "Митрофан Вікторович Довнар-Запольський", підготовленого до друку спільно українськими, російськими та білоруськими архівістами.
Учасники шостих Довнарівських читань біля пам'ятника М. В. Довнар-Запольському в Речиці
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь І. Ліховий вітає учасників Довнарівських читань
Директор УНДІАСД І. Матяш презентує журнал "Студії з архівної справи та документознавства" під час доповіді на пленарному засіданні
Учасники читань біля портрета М. В Довнар-Запольського. Друга праворуч І. Матяш
Керівники 1-3 секцій Довнарівських читань. Ліворуч - професор І. Матяш
Заключне засідання шостих міжнародних Довнарівських читань. Учасники читань: к.ф.н. Л. Іванникова (1-а зліва), д.і.н. Ю. Мицик (3-й зліва), д.і.н. І. Матяш (4-та зліва) з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Білорусь І. Ліховим (5-й зліва).
5 листопада 2007 р.
Вийшов з друку XV том щорічника "Студії з архівної справи та документознавства". Часопис містить статті з теорії історії, практики архівної справи та документознавства, розглядає важливі проблеми архівної україніки, джерелознавства, наукової співпраці українських та зарубіжних архівістів. У випуску також опубліковані матеріали ювілейної сесії до 100-річчя М. Довнар-Запольського та наукових читань, присвячених 125-річчя В. Модзалевського (тематична рубрика "Персоналії"). Окремим блоком подаються рецензії, хроніка, повідомлення. Серед авторів відомі українські та зарубіжні науковці д.і.н. І. Матяш (Київ, Україна), д.і.н. Я. Калакура (Київ, Україна), д.і.н. В. Потульницький (Київ, Україна), д.і.н. Г. Швецова-Водка (Рівне, Україна), к.і.н. А. Рибаков (Мінськ, Білорусія), к.і.н. М. Шумейко (Мінськ, Білорусія), д.і.н. О. Смолянчук (Вільнюс, Литва), магістр етнології Р. Білаш (Едмонтон, Канада) та ін.
1-2 листопада 2007 р.
В Торонтському університеті (Канада) відбулась конференція "Голодомор 1932-1933 рр.", присвячена вшануванню пам'яті 75-ї річниці голодомору-геноциду в Україні. Організаторами виступили Канадський інститут українських студій КІУС), Освітня фундація ім. П. Яцика, Українсько-канадський дослідно-документаційний центр та Торонтський відділ Конгресу українців Канади. На відкритті конференції виступив Посол України в Канаді І. Осташ. В конференції взяли участь канадські та українські дослідники З. Когут, директор КІУС, Р. Сербин, професор Монреальського університету, Г. Боряк, перший заступник голови Держкомархіву України, Ф. Сисін, професор Університету Альберти, Л. Гриневич, представник НАНУ, Т. Мартін, професор Гарвардського університету та ін. З доповіддю "Російський погляд на проблему голодомору в Україні: джерела та інтерпретації" виступила директор УНДІАСД професор І. Матяш.
Листопад 2007 р.
Колектив УНДІАСД щиро вітає з ювілеєм - 70-літтям - старшого наукового співробітника науково-інформаційного відділу, кандидата педагогічних наук Лініну Павлівну Одиноку, зичить їй творчих успіхів, міцного здоров'я та всіляких гараздів. Лініна Павлівна майже 50 років віддала бібліотечній справі, спершу як бібліотекар, потім - викладач Київського інституту культури, нарешті - науковець УНДІАСД. Важко назвати в Україні бібліотеку, де б не працювали її вихованці. Полишивши офіційно викладацьку кар'єру, вона зосталась педагогом в душі і, займаючись науковою працею, дбайливо опікувалась інститутською молоддю, щедро ділячись з нею своїм досвідом та душевним теплом. Ювілярка і нині продовжує свою творчу працю на ниві архівної науки. За її участі здійснене не одне видання інституту, в тому числі таке грунтовне, як довідник "Архівні установи України". Лініна Павлівна та її учні забезпечують оперативну роботу довідково-інформаційної служби, без якої неможлива ефективна науково-дослідницька діяльність.
19-21 жовтня 2007 р.
У Вінніпезі (Манітоба, Канада) пройшов ХХІІ Трирічний Конгрес українців Канади. У відкритті конгресу взяв участь Посол України в Канаді І. Осташ. 20 жовтня Посол був присутній на презентації спеціального випуску археографічного щорічника "Пам'ятки", присвяченого 140-річчю Канади. Презентацію часопису, виданого Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства, проводила директор інституту д.і.н. І. Матяш, що перебувала в Канаді в науковому відрядженні і була запрошена до Участі в конгресі.
Учасники та гості Конгресу українців Канади біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Вінніпезі. В центрі Посол України в Канаді І. Осташ та Президент українців Канади П. Грод, крайня праворуч директор УНДІАСД І. Матяш
Під час презентації археографічного щорічника "Пам'ятки"
17 жовтня 2007 р.
На засіданні спеціалізованої вченої ради в УНДІАСД відбувся захист дисертації старшого викладача кафедри соціально-гуманітарних дисциплін національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (м. Миколаїв) Федоренка Михайла Олександровича за темою: "Джерела з історії Церковно-історичного та археологічного товариства при Київській духовній академії 1872-1920 рр.", поданої на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни.
Одноголосним рішенням членів спеціалізованої вченої ради М. О. Федоренку присуджено науковий ступінь кандидата історичних наук та висунуто клопотання перед ВАК України про затвердження рішення спеціалізованої вченої ради.
14 вересня 2007 р.
В приміщенні Національної філармонії України відбулися урочистості з нагоди відзначення 90-річчя від дня створення системи архівних установ України. Одним із найприємніших моментів урочистого засідання було, безумовно, відзначення працівників українських архівних установ за трудовий внесок у розвиток вітчизняної архівної справи. З радістю повідомляємо імена наших колег, співробітників Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, професіоналізм і творча діяльність яких були поціновані органами центральної та місцевої державної влади:
Почесною грамотою Кабінету міністрів України нагороджено Василевського Миколу Олександровича, заступника директора інституту;
Подякою Прем'єр-міністра України відзначено Кузнєцову Ларису Василівну, старшого наукового співробітника відділу документознавства, ветерана архівної справи та Романовського Ростислава Володимировича, завідувача сектора науково-інформаційного відділу;
Почесною грамотою Міністерства закордонних справ України нагороджено директора інституту, Матяш Ірину Борисівну;
Грамотою Міністерства культури України - Андрієвську Ларису Вікторівну, вченого секретаря інституту та Загорецьку Олену Михайлівну, провідного наукового співробітника відділу документознавства;
Подяку від Київського міського голови одержала Мага Ірина Миколаївна, заступник директора інституту;
Подяку Голови Солом'янської райдержадміністрації - Катренко Андрій Миколайович, професор, провідний науковий співробітник відділу архівознавства, Коваль Оксана Михайлівна, старший науковий співробітник відділу архівознавства, Хороших Олександр Віталійович, науковий співробітник науково-інформаційного відділу та Христова Наталія Миколаївна, провідний науковий співробітник відділу фізико-хімічних та біологічних досліджень;
Почесною грамотою Державного комітету архівів України відзначено Майстренко Анжелу Андріївну, завідувача науково-інформаційного відділу та Срібняка Ігоря Володимировича, провідного наукового співробітника відділу архівознавства.
Дорогі колеги! Колектив Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства щиро вітає Вас із відзнаками! Щастя Вам, здоров'я і нових творчих здобутків!
13 вересня 2007 р.
В рамках відзначення 90-ї річниці заснування архівної служби України 13 вересня 2007 р. відбулися Наукові читання, присвячені 125-літтю Вадима Модзалевського, відомого історика, архівознавця, археографа, одного із творців і модераторів архівної реформи в Україні доби визвольних змагань. Організаторами виступили Державний комітет архівів України, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства і Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України. На наукових читаннях були присутні відомі науковці, представники центральних та місцевих державних архівних установ України, співробітники наукових установ та ВУЗів м. Києва.
Роботу читань відкрила привітальним словом Голова Державного комітету архівів України О. Гінзбург. Зі вступним словом до учасників звернувся В. Смолій, академік НАН України, директор Інституту історії України НАН України. Він відзначив символічність проведення такого заходу в контексті святкувань 90-річчя заснування архівної служби України. Академік В. Смолій підкреслив також непересічність творчого доробку В. Модзалевського та наголосив на необхідності актуалізації його наукової спадщини.
Під час роботи пленарних сесій "Вадим Модзалевський у колі перших керівників архівної служби служби України" та "Ідеї Вадима Модзалевського і розвиток архівної справи України" доповідачі Г. Папакін (д.і.н., Держкомархів України), Л. Скрипка, (к.біол.н., ЦДАМЛМ України), Н. Христова (к.і.н., УНДІАСД), О. Коваль (УНДІАСД), С. Карамаш (Державний архів м. Києва) та диспутанти (І. Войцехівська (д.і.н., Національний університет імені Тараса Шевченка), В. Лозицький (к.і.н., ЦДАГО України) освітлювали сторінки життя, наукової та архіворозбудовчої діяльності В. Л. Модзалевського. Прозвучали доповіді і про інших керівників архівної справи, які стояли біля витоків архівного будівництва в Україні у 1917-1920 рр., сучасників В. Л. Модзалевського. Про архівоохоронну діяльність та участь у розробленні проекту архівної реформи О. Грушевського, голови архівно-бібліотечного відділу при Міністерстві Освіти УЦР розповіла Л. Приходько, (к.і.н., Національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого). Г. Волкотруб (к.і.н., УНДІАСД) виступила з доповіддю про керівника архівної служби УНР П. Клименка. Окреме пленарне засідання читань було присвячене науковим студіям В. Модзалевського в контексті сучасної історичної науки. Зокрема, його генеалогічним дослідженням присвятили свої доповіді В. Томазов (к.і.н. Інститут історії України НАН України), О. Ясь, (к.і.н., Інститут історії України НАН України) та М. Ковтун (УНДІАСД). В рамких роботи цієї сесії з обговоренням доповідей та повідомленнями виступили: І. Мага (к.і.н., УНДІАСД), С. Гальчак (к.і.н., Держархів Вінницької області) та А. Алексеєнко (ЦДНТА України).
Читання проходили в приміщені ЦДАМЛМ України, де всі присутні мали нагоду ознайомитися з ювілейною експозицією до 125-річчя від дня народження В. Л. Модзалевського та тематичною документальною виставкою: "Будинок "бурси" в контексті історії українських архівів", присвяченій одній з найстаріших архівних установ України і Києва будівлі колишньої Софійської бурси. На виставці було репрезентовано документи з центральних державних архівів України (ЦДАВО України, ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, ЦДАМЛМ України та Державного архіву м. Києва), що висвітлюють "архівну" історію споруди: від Декрету Раднаркому УРСР про розміщення архіву революції і Київського обласного архіву в будинку колишнього Софійського духовного училища до оперативнх документів за період 2006-2007 рр.
Під час підбиття підсумків роботи наукових читань було відмічено позитивність проведення подібних заходів, які дають імпульс для нових досліджень вітчизняної історії, виявляють нові дотичні теми для майбутніх досліджень. Доповідачі та диспутанти неодноразово наголошували на багатогранності спадщини В. Л. Модзалевського, яка донині залишається повністю не актуалізованою. За результатами проведення наукових читань було запропоновано: створити комісію вивчення спадщини В. Л. Модзалевського та видання його творів, започаткувати премію ім. В. Модзалевського в галузі генеалогії, створити експозицію для увічнення пам'яті науковця в музеї "Київська фортеця" та ін.
Під час читань в залі працювала знімальна група ТРК "Культура" Міністерства культури і туризму. Сподіваємось, наш науковий захід буде висвітлено на каналі, як одну зі значимих культурних подій країни.

Зал ЦДАМЛМ України перед початком відкриття Наукових читань присвячених 125-літтю Вадима Модзалевського. На знімку доповідачі, диспутанти, представники державних архівних установ України, представники ЗМІ

Фрагмент ювілейної експозиції присвяченої до 125-річчя В. Модзалевського

Голова Держкомархіву України Ольга Гінзбург відкриває роботу Наукових читань присвячених 125-літтю Вадима Модзалевського

Вступне слово академіка НАН України, директора Інституту Історії України НАН України Валерія Смолія до учасників Наукових читань присвячених 125-літтю Вадима Модзалевського. У президії (зліва направо): Леонід Скрипка (ЦДАМЛМ України), Ольга Гінзбург (Голова Держкомархіву України), модератори пленарних секцій: Георгій Папакін (Держкомархів України), Ірина Войцехівська (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), Ірина Мага (УНДІАСД)
    
Фрагменти виступів доповідачів і диспутантів (зліва направо): Людмила Приходько (Національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого), Володимир Лозицький (ЦДАГО України), Ганна Волкотруб (УНДІАСД),Оксана Коваль (УНДІАСД), Сергій Гальчак (Держархів Вінницької обл.), Марина Ковтун (УНДІАСД)
Вересень 2007 р.
На відзначення 90-річчя створення архівних установ в Україні науковцями УНДІАСД підготовлено святковий випуск путівника "Архіви України" за загальною редакцією І. Матяш та бібліографічний покажчик "Видання державних архівних установ України 1991-2006", упорядники С. Артамонова та Р. Романовський.
В путівнику зібрана найновіша інформація про обсяг склад і зміст фондів центральних, обласних, галузевих державних архівних установ та відомості довідкового характеру про поштову і електронну адреси архівів, час роботи читальних залів, умови доступу до архівної інформації. Інформаційні статті доповнюють та підкріплюють ілюстрації, що знайомлять читача з найбільш цінними документами архівів, їхньою науковою та практичною роботою.
Покажчик містить найбільш повні відомості про всі видання архівних установ за роки незалежності України: довідники, путівники, покажчики, описи, каталоги, монографії, навчальні посібники, збірники наукових праць тощо. Представлені видання (всього 872 найменування) дають уявлення про обсяг та розмаїття видавничої продукції архівних установ, відображають стан розвитку вітчизняної архівної справи. Покажчик має досконалий науково довідковий апарат, поданий в додатках: покажчик назв видань, іменний та хронологічний покажчики, покажчик видів видань, список скорочень.
Обидва видання розраховані не лише на фахівців-архівістів, а й на широкий читацький загал.
Липень 2007 р.
Вийшов з друку спеціальний 7 том археографічного щорічника УНДІАСД "Пам'ятки", присвячений 140 річчю утворення Канади та 115-річчю української еміграції. В ньому публікуються унікальні документи про українську діаспору, що відіграла і продовжує відігравати значну роль в історії цієї північноамериканської країни. Часопис відкривають переднє слово головного ректора, доктора історичних наук, професора Ірини Матяш, та звернення до читачів Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Абайни М. Данн, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Канаді Ігоря Осташа, а також координаторів Українсько-канадської програми Канадського інституту українських студій Університету Альберти Ярса Балана і Андрія Макуха. Всі вони підкреслюють виняткорве наукове, культурне та міжнародне значення цього випуску "Пам'яток". Адже в ньому практично вперше оприлюднено значний масив архівних документів, публікацій у пресі, наукових розвідок, інтерв'ю та інших джерел, що репрезентують, переважно, зібрання україніки в Канаді, а також документи українських архівів, які є частиною української канадіки. Авторами публікацій виступають, рівною мірою, як канадські (І. Белл, Р. Білаш, І. Єндрієвська, С. Качор, М. Момрик, А. Макух, О. Мартинович, П. Саварин та ін.) так і українські (В. Брехуненко, О. Боряк, М. Желєзняк, А. Кудряченко, О. Кучерук, І. Матяш, К. Мицан, Ю. Мицик, О. Маврін, В. Наулко, Г. Папакін, Р. Пиріг, І. Тюрменко та ін.) науковці. Статті згруповано у певні тематичні рубрики: Історія еміграції; Історія Другої світової війни; Традиції, культура, освіта; Історія установ, товариств та об'єднань; Історія церкви; Персоналії. Окремим блоком подані: огляди, рецензії, інформація.
Вихід в світ спільного українсько-канадського числа "Пам'яток" не пройшов непоміченим і викликав значний інтерес науковців, культурних та громадських діячів не лише в Україні та Канаді, а й усіх дослідників української та канадської історії.
4 липня 2007 р.
Згідно з рішенням Президії вищої атестаційної комісії України одержали дипломи кандидата історичних наук Дорохіна Тамара Федорівна, заступник директора з наукової роботи Чернігівського радіомеханічного технікуму та Солодова Віра Владленівна, директор Одеського історичного музею. Захист обох дисертацій за спеціальністю 07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни проходив у спеціалізованій раді в УНДІАСД.
4 липня 2007 р.
Відбувся захист дисертацій аспірантки Луганського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка Ладиги Людмили Іванівни за темою: "Джерела з історії судочинства серед національних меншин за часів політики коренізації в Україні" та заступника Голови правління фонду "Взаємо порозуміння і примирення" при Кабінеті Міністрів України Максимчука Євгена Спиридоновича, поданих на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни.
Рішенням членів спеціалізованої вченої ради Л. І. Ладизі та Є. С. Максимчуку присуджено науковий ступінь кандидата історичних наук.
15 червня 2007 р.
Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства відвідав доктор Роман Єренюк, професор церковної історії і патристики колегії Св. Андрія, викладач Центру українсько-канадських студій Манітобського університету (м. Вінніпег, Канада). Після відвідин інституту канадський учений та директор УНДІАСД професор Ірина Матяш виїхали до Одеси, де зустрілися з Директором Державного архіву Одеської області І. Ніточком, заступником директора Л. Білоусовою та членами делегації угорських архівістів, очолюваною генеральним директором Асоціації угорських архівістів Ласло Сьогі, що знайомились з фондами архіву. В ході зустрічей обговорювались питання актуалізації документної інформації українських архівних фондів Канади та перспектив публікації праць українських учених у канадських наукових виданнях.
Л. Білоусова, заступник директора Держархіву Одеської обл. (перша зліва), Р. Єренюк, професор колегії Св. Андрея (Вінніпег), І. Матяш, директор УНДІАСД, Л. Сьогі, Генеральний директор асоціації архівістів Угорщини
Роман Єренюк в Українському науково-дослідному інституті архівної справи та документознавства
9-16 червня 2007 р.
В рамках угоди про співробітництво між національними спілками архівістів України та Угорщини в Україні перебувала делегація угорських архівістів у складі 7 чоловік на чолі з Ласло Сьогі, Генеральним директором асоціації архівістів Угорщини. Члени делегації працювали в архівах Києва, Одеси та Ужгорода. До Києва, зокрема, прибули співробітники Угорського державного архіву (Будапешт) Анна Костріч та Чаба Катона. Роботою "київської" групи угорської делегації опікувалися директор УНДІАСД Ірина Матяш, директор Центрального державного кінофотофонофархіву ім. Г.С. Пшеничного Ніна Топішко, директор Державного архіву м. Києва Віра Купченко, директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко. Угорські колеги ознайомилися з роботою УНДІАСД, Державного архіву м. Києва, трудових архівів, оглянули історичні пам'ятки столиці. Вони також мали нагоду працювати з архівними фондами Держархіву м. Києва та архіву Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, де виявляли документи про навчання угорських студентів у вищих навчальних закладах Києва.

Директор Державного архіву м. Києва Віра Купченко (ліворуч) та співробітники Державного архіву Угорщини Анна Костріч (в центрі) і Чаба Катона під час екскурсії Києвом

Директор Держархіву м. Києва Віра Купченко (ліворуч)та члени делегації угорських архівістів Анна Костріч (в центрі) і Чаба Катона біля будинку Київської міськради

Директор УНДІАСД, професор Ірина Матяш (в центрі) та угорські архівісти Анна Костріч (ліворуч) і Чаба Катона перед відвідуванням Літературно-меморіального музею Тараса Шевченка в Києві
7-8 червня 2007 р.
В Києві на базі Національної авіаційної академії відбулась міжнародна науково-практична конференція "Творча спадщина Івана Огієнка в контексті сучасного розвитку гуманітарних наук", присвячена 125-річчю від дня народження І. Огієнка. До участі в ній були залучені дослідники життя і діяльності І. Огієнка (митрополита Іларіона) з провідних ВНЗ та наукових установ України: як визнані фахівці (А. Атаманенко, Ю. Мицик, Д. Степовик, М. Тимошик, І. Тюрменко та ін.), так і молоді науковці. Почесною гостею конференції була п. Абайна М. Данн, посол Канади в Україні. З доповіддю "Публічно заявляю: до ваших церковних справ мішатися не буду й не хочу, і дозволяю цього листа мого зробити відомим для широкого загалу" (До питання про приїзд Івана Огієнка в Канаду) виступила професор І. Матяш, директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства. В доповіді була піднята низка дискусійних питань щодо канадського періоду діяльності І. Огієнка. Виступи учасників конференції опубліковані у спеціальному збірнику.
31 травня - 3 червня 2007 р.
Директор УНДІАСД Ірина Матяш працювала в Українсько-канадському документаційному центрі (Торонто, Онтаріо) з метою уточнення інформації про архівне зібрання Центру, включеної до Довідника про архівну україніку в Канаді. Підписано меморандум про співпрацю між Українсько-канадським документаційним центром та УНДІАСД. З координатором українсько-канадської програми КІУСу Андрієм Макухом обговорено проблемні питання підготовки Довідника.
30 травня 2007 р.
В Едмонтоні підписано угоду про співпрацю між УНДІАСД та КІУС. Проведено консультативну зустріч з керівниками Проекту генеалогічних досліджень Альберта-Україна Радомиром Білашем та Давидом Маковським. З керівництвом Центру українського та канадського фольклору імені Петра і Доріс Кулів при Університеті Альберта та Український фольклорного архіву Богдана Медвідського Українського др. Андрієм Нагачевським та др. Богданом Медвідським та др. Наталією Кононенко обговорено напрями співпраці, проблеми класифікації архівних фондів Центру.
Відбулося радіо-інтерв'ю І. Матяш для української громади Альберти.

Давид Маковський репрезентує проект
генеалогічних досліджень Альберта-Україна

Інтерв'ю на українському радіо в Едмонтоні (ведучий Роман Британ)
30 травня 2007 р.
З доповіддю "Перспективи наукового співробітництва в галузі архівної справи між Україною та Росією" виступив заступник директора УНДІАСД М. Василевський на щорічній зустрічі керівників державних архівних служб України та Російської Федерації, що проходила в Криму 28 травня - 1 червня 2007 року. В доповіді піднімалися актуальні питання наукового співробітництва архівістів обох держав, зокрема Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства і Всеросійського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи, у галузі дослідження і розроблення теоретичних засад подальшого розвитку архівної справи в сусідніх державах. З аналогічною доповіддю виступив також директор ВНДІДАС М. Ларін.
25-29 травня 2007 р.
Проф. Матяш взяла участь у 76-у Конгресі гуманітарних та соціальних наук (Саскатун, Саскачеван), де виступила з доповіддю, та щорічному зібранні Канадської асоціації етнологів.

Виступ І. Матяш на Конгресі гуманітарних
і соціальних наук
24 травня 2007 р.
Ірина Матяш взяла участь у експедиції співробітників Села української культурної спадщини по українським поселенням Альберти. Відзнятий фотоматеріал планується передати до ЦДКФФА ім. Г. С. Пшеничного.

Українсько-канадська експедиція по українських поселеннях Альберти та Саскачевану

Українська писанка в Вегревілі
23 травня 2007 р.
Відбулася консультативна зустріч із директором КІУСу др., проф. Сергієм Плохієм та заступником директора др. Богданом Клідом. Обговорювалася можливість завершення підготовки Довідника про архівну україніку в Канаді та здійснення цього видання англійською мовою.

Проф. Марина Гримич та Ірина Матяш
біля приміщення Канадського інститу
українських студій
22 травня 2007 р.
Відбулася консультативна зустріч Ірини Матяш та заступника директора Провінційного архіву Альберти Ірени Єндрієвської щодо підготовки видання Довідника про архівну україніку в Канаді. Для Довідника зібрано і отримано від п. Єндрієвської необхідну інформацію. І. Матяш передала І. Єндірєвській переклад описів "українських" фондів Провінційного архіву Альберти, здійснений на базі УНДІАСД, для підготовки спільного тематичного довідкового видання англійською і українською мовою. Обговорено напрями подальшої співпраці. Досягнуто домовленості про експертизу підготовленого на базі УНДІАСД тексту про архівні зібрання Альберти Іреною Єндрієвською та Радомиром Білашем.
  
Вручення перекладу українських фондів провінційного архіву Альберти
І. Єндрієвській
21 травня 2007 р.
Проф. Матяш взяла участь у відкритті документальної виставки "Звуки прерій" (Sounds of the Prairies), підготовленої др. Браяном Черевиком - відомим канадським дослідником української музики. Виставку розташовано на території музею Село української культурної спадщини. Вона триватиме до жовтня 2007 р.

Проф. Марина Гримич та др. Браєн Черевик
під час відкриття виставки "Звуки прерій"
20 травня - 4 червня 2007 р.
Директор УНДІАСД Ірина Матяш відвідала мм. Едмонтон, Саскатун та Торонто. Наукове відрядження здійснювалася на запрошення Канадського інституту українських студій Університету Альберти та Канадської асоціації етнологів з метою підписання угоди між Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства і Канадським інститутом українських студій, участі в 76-у Конгресі гуманітарних та соціальних наук (Congress of the Humanities and Social Sciences), виконанні планової теми УНДІАСД 2.1.2.5 "Архівна україніка в Канаді".
19 травня 2007 р.
З нагоди відзначення Дня науки за плідну працю та особистий внесок у розбудову архівної галузі відзначено Подякою Голови Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації та цінними подарунками працівників інституту Корольову Ольгу Йосипівну, Титаренко Аллу Іванівну та Федорову Людмилу Миколаївну.
25 квітня 2007 р.
Відповідно до плану науково-дослідної та методичної роботи Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства на 2007 р., УНДІАСД спільно з Канадським інститутом українських студій Університету Альберти проводить підготовку фундаментального архівного довідника "Архівна україніка в Канаді", видання якого планується здійснити українською та англійською мовами в 2008 році. В рамках підготовки довідника на веб-сторінці УНДІАСД архівного порталу опубліковано "Проект "Архівна україніка в Канаді". Перелік фондів, колекцій, зібрань архівів, музеїв, бібліотек, інших установ Канади, що містять документи архівної україніки".
19-22 квітня 2007 р.
В Торуні (Польща) проходив традиційний весняний фестиваль науки і мистецтва. До наукової частини фестивалю входила, зокрема, міжнародна конференція "Архівне право: сучасний стан і перспективи змін", в якій взяли участь науковці та архівісти-практики з Польщі, Литви, України, Росії, Словаччини. Вони ознайомили учасників конференції з основними правничими засадами діяльності архівних служб та організації архівної справи у країнах Європи. В роботі конференції взяли участь директор УНДІАД д. і. н. І. Матяш та старший науковий співробітник к. і. н. Н. Христова. І. Матяш виступила з доповіддю "Архівне право в Україні".
Старший науковий співробітник УНДІАСД к.і.н. Наталя Христова під час пленарного засідання
Виступ директора УНДІАСД д.і.н. Ірини Матяш на конференції
Учасники конференції знайомляться з виставкою відреставрованих документів у Торуньському державному архіві
Березень 2007 р.
Вийшов з друку черговий 9 випуск міжвідомчого збірника наукових праць "Архівознавство. Археографія. Документознавство". У збірнику опубліковані статті провідних фахівців та молодих дослідників з актуальних питань архівознавства, докумуентознавства, джерелознавства, історії України, зокрема "Проект концепції розвитку документознавства" (С. Кулешов), "Нові підходи до проведення експертизи цінності документів: зарубіжний досвід" (І. Антоненко), "Етика архівіста: компонента поняття, відображення в Міжнародному кодексі (1990) та проекція на практичну діяльність" (І.  Матяш), "Голодомор в Україні 1932-1933 рр. та його наслідки у спостереженнях і оцінках тогочасних німецьких дипломатів" (А. Кудряченко). Окремим розділом вміщені рецензії та відгуки на новинки вітчизняної фахової літератури, повідомлення, інформація. Публікації будуть цікавими для істориків, архівістів, документознавців, джерелознавців, працівників бібліотек і музеїв, краєзнавців, викладачів, аспірантів, студентів гуманітарних факультетів, широкого кола дослідників-аматорів.
22-23 березня 2007 р.
В рамках міжнародних Довнарівських читань, започаткованих у 1997 році, в Києві відбулася українсько-білоруська ювілейна сесія, присвячена 140-річчю від дня народження М. В. Довнар-Запольського. Організаторами заходу виступили УНДІАСД, Київський Національний університет ім. Т. Шевченка, Державний архів м. Києва, Посольство Республіки Білорусь в Україні та Гомельський державний університет ім. Ф. Скорини. Білоруську сторону репрезентували провідні фахівці архівної справи та архівної науки Д. Г. Лин, проректор Гомельського державного університету з наукової роботи, А. Є. Рибаков, директор Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи, М. Ф. Шумейко, доцент Білоруського державного університету, О. Ф. Смолянчук, доцент Гродненського державного університету, В. В. Скалабан, завідувач відділу публікацій Національного архіву Республіки Білорусь та ін. З українського боку в сесії брали участь І. Б. Матяш, директор УНДІАСД, О. В. Музичук, директор Центрального державного історичного архіву України (м. Київ), Л. В. Гурбова, директор Державного архіву Автономної Республіки Крим, В. П. Купченко, директор Державного архіву м. Києва, Т. А. Клименко, директор Державного архіву Черкаської області, І. В. Верба та В. І. Ульяновський, професори Київського національного університу ім. Т. Шевченка, На пленарному засіданні, що проходило в Київському Національному університеті, були заслухані доповіді "Довнорознавство в Гомельському державному університеті" (Д. Г. Лин) "Українсько-білоруське співробітництво в дослідженні долоі і творчості М. Ф. Довнар-Запольського" (І. Б. Матяш),"До питання про створення наукової біографії М. В. Довнар-Запольського" (С. І. Михальченко), "М. В. Довнар-Запольський і вчені Київського національного університету" (В. І. Ульяновський), "Документи М. В. Довнар-Запольського в фондах ЦДІАК" (О. В. Музичук) та ін. Наступного дня сесія продовжила роботу в Державному архіві м. Києва, де учасники ознайомилися з практичною діяльністю українських архівістів та обмінялись досвідом.
Учасники Довнарівських читань на засіданні в Державному архіві м. Києва
Пленарне засідання ювілейної сесії Довнарівських читань в Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка
Учасники українсько-білоруської ювілейної сесії, присвяченої 140-річчю від дня народження М. В. Довнар-Запольського на могилі О. Ю. Шмідта на Лук'янівському цвинтарі під час екскурсії по Києву, яку проводить співробітник Державного архіву м. Києва С. Ю. Карамаш
Директор ЦДІАК України О. В. Музичук (праворуч) отримує літературу від проректора Гомельського державного університету Д. Г. Лина під час пленарного засідання ювілейної сесії, присвяченої 140-річчю від дня народження М. В. Довнар-Запольського. За трибуною радник посольства Республіки Білорусь в Україні С. В. Заєць
Екскурсію для учасників ювілейної сесії Довнарівських читань в музеї історії Київського Національного університету ім. Т. Г. Шевченка проводить Л. Б. Круглова
22 березня 2007 р.
Відбулося засідання Вченої ради УНДІАСД, в якому взяв участь директор Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи А. Є. Рибаков. Він розповів про роботу білоруських учених, про їх досягнення та проблеми, про перспективи розвитку архівної науки в республіці. Директор УНДІАСД І. Б. Матяш та керівники структурних підрозділів інституту познайомили гостя з результатами своїх наукових пошуків. Відбувся жвавий обмін думками з багатьох гострих питань сучасної архівістики та документознавства, над якими працюють нині вчені обох країн. Було ухвалено рішення про поглиблення наукового співробітництва між науковцями УНДІАСД та БілНДІДАС, з цією метою вирішено систематично проводити тематичні семінари за участю науковців та архівістів-практиків обох країн на базі не лише столичних архівів, а й держархівів прикордонних областей: Житомирської, Чернігівської, Гомельської тощо.
На засіданні також було схвалено нову редакцію Паспорта спеціальності 07.00.10 - документознавство, архівознавство.
Директор Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи А. Є. Рибаков (ліворуч) на засіданні Вченої ради УНДІАСД
 
Учасники розширеного засідання Вченої ради УНДІАСД (в центрі - директор Білоруського науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи А. Є. Рибаков та директор УНДІАСД І. Б. Матяш)
19 березня 2007 р.
Відбулося розширене засідання редакційної колегії журналу "Пам'ять століть", присвячене 10-річчю від дня створення часопису, заснованого в липні 1996 р. Міністерством освіти і науки України, Національним педагогічним Університетом, Генеральною дирекцією з обслуговування іноземних представництв та історичним клубом "Планета". В журналі публікуються наукові праці провідних учених-істориків та художні твори історичної тематики знаних в Україні літераторів. Редакційну раду часопису очолює Міністр освіти і науки України С. Ніколаєнко. Редакційну колегію к. і. н. А. Денисенко. До складу редколегії входять провідні науковці, літератори, громадські діячі України. З нагоди 10-річного ювілею С. Ніклолаєнко привітав працівників, авторів та усіх шанувальників часопису та вручив нагороди - почесні нагрудні знаки: знаком "За наукові досягнення" був нагороджений В. Андрущенко, ректор Національного педогогічного університету ім. .М. П. Драгоманова; знаком "Петро Могила" були нагороджені П. Кривонос, Генеральний директор Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв, А. Денисенко, головний редактор часопису, В. Сергійчик, директор Центру українознавства Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, М. Тимошик, завідувач кафедри інституту журналістики Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка та ін.; знаком "Василь Сухомлинський" - В. Борисенко, завідувач кафедри Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, В. Пасак, Генеральний директор Київської державної телерадіокомпанії, М. Сороку, головного редактора газети "Урядовий кур'єр"; знако "Софія Русова" - І. Матяш, директор УНДІАСД, І. Войцехівська, професор кафедри Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка та ін.

Фото з журналу "Пам'ять століть": Учасники розширеного засідання редколегії. 1-й ряд: Анатолій Денисенко, Павло Кривонос, Станіслав Ніколаєнко, Віктор Андрущенко, Ірина Матяш. 2-й ряд: Людмила Зінченко, Любов Волинська, Віктор Даниленко, Володимир Борисенко, Алла Кравченко, Віктор Пасак, Степан Віднянський, Володимир Денисенко, Андрій Кудряченко, Ростислав Сосса, Іван Дробот, Василь Туркевич, Павло Гай-Нижник, Ігор Алексєєнко, Петро Перебийніс, Ірина Войцехівська, Микола Тимошик, Тетяна Стоян, Володимир Сергійчук, Ольга Коноваленко, Михайло Ковальчук, Віталій Покась, Володимир Бех
13 березня 2007 р.
Методична комісія Держкомархіву України затвердила підготовлені Інститутом Методичні рекомендації "Здійснення профілактичних заходів із запобігання появі у сховищах жуків-шкідників, а також порядку проведення дезінсекції уражених ними документів і засобів їх зберігання (картонажні, дерев'яні стелажі тощо) на прикладі ЦДІА України, м. Львів".
Лютий-березень 2007 р.
На базі центральних державних архівів зі студентами вищих навчальних закладів Києва регулярно проводились практичні заняття, які є частиною навчально-методичного комплексу з архівної справи та документознаства, розробленого науковцями УНДІАСД спільно з Європейським університетом, Київським національним університетом театру, кіно і телебачення, Академією навчання керівних кадрів працівників культури і мистецтва та низкою інших ВНЗ України. В рамках цього комплексу науковцями інституту вперше в Україні розроблені і видані підручники та навчальні посібники: "Архівознавство" за заг. ред. Я. С. Калакури та І. Б. Матяш (К., 2001), "Нариси з історії архівної справи в Україні" За заг. ред. І. Б. Матяш та К. І. Климової (К., 2002), "Хрестоматія з архівознавства". Упорядники Г. В. Боряк, І. Б. Матяш, Р. Я. Пиріг (К., 2003). Автори підручників, на підставі угод про співпрацю з ВНЗ, читають для студентів курси лекцій з архівної справи, документознавства, діловодства тощо, в яких практично реалізують теоретичні наукові напрацювання інституту. Така співпраця сприяє поширенню знань про роботу архівних установ України в студентсько-молодіжних колах, вихованню у молодих дослідників навичок роботи з документами НАФ, підвищенню рівня викладання спеціальних історичних дисциплін у вищих навчальних закладах України.
 
Студенти Європейського університету та Київського національного університету театру, кіно і телебачення на практичних заняттях в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України та Шепелюк В. М. - начальник відділу використання інформації
Практичні заняття зі студентами Європейського університету проводить директор Державного архіву м. Києва В. П. Купченко
19 лютого 2007 р.
Згідно з рішенням Президії вищої атестаційної комісії України одержала диплом кандидата історичних наук Журжа Ірина Валеріївна, провідний фахівець навчальної частини Президентського університету МАУП, захист дисертації якої за спеціальністю 07.00.06 - історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни проходив у спеціалізованій раді в УНДІАСД.
6 лютого 2007 р.
Відбулося розширене засідання Вченої ради УНДІАСД, на якому розглядалося питання про видання Української архівної енциклопедії. Були обговорені зауваження до першого та другого робочих зошитів, що вийшли друком у 2006 році, розглянуті пропозиції щодо організації роботи з підготовки остаточного видання енциклопедії. Рада ухвалила рішення про завершення підготовчого етапу до грудня 2007 року, окреслила коло основних понять, які будуть включені до видання, наголосила на необхідності розширення списку авторів та більш широкого залучення до авторства працівників архівів. Було запропоновано відновити діяльність робочої групи та проведення семінарів з обговорення тематичних блоків статей майбутнього видання і вирішення інших пов'язаних з ним проблем. Перший семінар, присвячений тематичному блоку "Персоналії", буде проведений у квітні.


Президент України Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Міністерство юстиції України
Міністерство освіти і науки України Державна архівна служба України 1545 – Урядова «Гаряча лінія» Безоплатна правова допомога


Copyright © 2010–2024 – Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства (УНДІАСД)
Всі права застережені

Веб-майстер: [email protected]